Gry planszowe Puzzle Łamigłówki Karty Zabawki edukacyjne

TantrixNowyPodstawowe informacje na temat Tantrixa

Do gry w Tantrixa używane są sześciokątne płytki, na których wyryte są linie proste oraz długie i krótkie łuki w czterech kolorach (czerwonym, niebieskim, żółtym i zielonym).

Awers

Ze względu na układ linii, płytki Tantrixa można podzielić na cztery grupy: Z tyłu każdej płytki umieszczony jest numer płytki w jednym z pięciu kolorów.

rewers

W grze numery i ich kolory nie mają znaczenia (poza wyznaczeniem rozpoczynającego grę). Ważne są tylko w łamigłówkach.
Zestawy
Zestaw do gry w Tantrixa składa sie z 56 płytek

Tantrix56

W sprzedaży są równiez małe zestawy, złożone z 10 płytek, które można wykorzystać do odkrywanki

Tantrix10

Zasady gry
W grze może brać udział od dwóch do czterech osób. Przed rozpoczęciem gry każdy gracz wybiera jeden z czterech kolorów (każdy gracz musi wybrać inny kolor). Wszystkie płytki wkłada się do woreczka. Każdy z graczy losuje 6 płytek, które wykłada przed sobą wzorem do góry tak, by były widoczne dla wszystkich. Gracz, który ma płytkę z najwyższą liczbą rozpoczyna grę, kładąc na stole dowolnie wybraną płytkę. Gracze dokładają płytki w kolejności zgodnej z ruchem wskazówek zegara. Każda dokładana płytka musi pasować do płytek już leżących na stole.

Dokladanie

Ruch gracza składa się z trzech faz: Po dołożeniu każdej płytki gracz losuje z woreczka nastepną.
Przymus

Miejsce przymusu jest to obszar otoczony z trzech stron płytkami. Na rysunku powyżej są to pola A, B i C.

Przy układaniu płytek obowiązują ponadto następujące reguły: Trzy powyższe zasady przestają obowiązywać, gdy w woreczku zabraknie płytek.
Gra kończy się, gdy wszystkie płytki zostaną wyłożone.
Wynikiem osiągniętym przez gracza jest liczba płytek, przez które przechodzi najdłuższa nieprzerwana linia w wybranym przez niego kolorze. Jeżeli jest to linia zamknięta (pętla), liczbę płytek mnoży się przez 2. Przykładowo: pętla przechodząca przez 12 płytek ma wartość 24 i wygrywa z niezamkniętą linią o długości 23.

Pasjans
1. Włóż do woreczka płytki o numerach od 1 do 14.
2. Wylosuj dwie płytki.
3. Wyłóż jedną płytkę na stół (będzie to płytka startowa) i wyciągnij następną z woreczka.
4. Dokładaj po jednej płytce do już leżących i za każdym razem bierz następną z woreczka.
5. Gdy pojawi się miejsce przymusu zapełnij je i wez dwie płytki z woreczka.
6. Miejsce przymusu możesz utworzyć tylko wtedy, gdy masz w ręku pasującą do niego płytkę albo gdy nie ma juz płytek w woreczku.
7. Pasjans wyjdzie, gdy powstanie czerwona pętla, przechodząca przez wszystkie płytki..


Łamigłówki

Odkrywanka
Jest to seria łamigłówek, polegających na budowaniu pętli.
1. Zacznij od płytek 1, 2, 3 i ułóż z nich żółtą pętlę.
2. Dodaj płytkę 4 i zbuduj czerwoną pętlę.
3. Dodawaj płytki o kolejnych numerach i za każdym razem buduj pętlę o takim kolorze, jaki jest na rewersie ostatnio dodanej płytki.
4. Wraz z odkryciem płytki numer 15 pojawia sie czwarty kolor - zielony.
5. Odkrywankę można kontynuować aż do płytki numer 30.Układanki tęczowe
Płytki dużego zestawu Tantrixa należy podzielić na 5 grup, według kolorów liczb na rewersach.


Super 5
Jest to zestaw pięciu łamigłówek o rosnącym stopniu trudności:


Tantrix Xtreme
Jest to układanka oparta na tych samych zasadach, co odkrywanka, różniąca się zestawem płytek. Należy odkrywać kolejno następujące płytki: 38, 30, 25, 42, 26, 40, 27, 12, 6, 7 i (począwszy od trzech płytek) układać pętle.
Dodatkowo można ułożyć ze wszystkich dziesięciu płytek zestawu Xtreme piramidę, w której przez wszystkie płytki przechodzi ciągła linia czerwona (3 rozwiązania) albo niebieska (jedno rozwiązanie).


Łamigłówki ze strony Jaapsch Puzzles
Jedną z najlepszych stron na temat łamigłówek prowadzi Jaap Scherphuis. Wśród setek łamigłówek jest tam też Tantrix. Oto dwie łamigłówki, opracowane przez autora tej strony.

1. Z zestawu Tantrixa wybierz 12 płytek z prostą i dwoma krótkimi łukami i zbuduj z nich "piramidę ze ściętymi rogami" czyli kolejno 2, 3, 4 i 3 płytki w rzędzie. Utworzona figura jest bardzo ładna, chociażby z uwagi na symetrię.
2. Z zestawu Tantrixa wybierz 8 płytek z trzema krótkimi łukami i dowolną płytkę z jednym krótkim i dwoma długimi łukami. Zbuduj z tych dziewięciu płytek figurę, zawierającą 5 małych kółek.Układanka czterech pętli
Płytki należy ułożyć tak, by suma długości czterech pętli (po jednej w każdym kolorze) była jak największa.
Aby zobaczyć najlepsze rozwiązanie (suma 132) kliknij tu
Układanka czterech linii
Płytki należy ułożyć tak, by suma długości czterech linii (po jednej w każdym kolorze) była jak największa.
Aby zobaczyć najlepsze rozwiązanie (suma 146) kliknij tu


Łamigłówki z pisma Logical Challenge
Każda z tych łamigłówek polega na przeniesieniu płytek z góry obrazka do siatki na dole tak, by utworzyły pętlę w zadanym kolorze.


Tantrix Match
Tantrix Match
Jest to zestaw 13 płytek z trzema kolorami linii i 12 zadań o różnym stopniu trudności. Każde zadanie ma postać karty z narysowanymi kilkoma płytkami. Kartę należy położyć na planszy, ułożyć na niej ujawnione płytki, a następnie umieścić na planszy pozostałe płytki tak, by linie pasowały do siebie.

Przykładowe zadanie:
Match ZadanieObrazki z płytek Tantrixa
Z płytek Tantrixa można tworzyć ciekawe obrazki, np. pokazanego poniżej kangura. Aby zobaczyć inne dzieła sztuki tantrixowej, kliknij obrazek.
KangurKaliko
Gra logiczna, której autorami są Charles Titus i Craige Schensted, wydana w 1969 roku pod nazwą Psyche-Paths. Obecnie produkowana przez firmę Kadon pod nazwą Kaliko. Zestaw Kaliko zawiera 85 sześciokątnych płytek z liniami w trzech kolorach. W odróżnieniu od Tantrixa, kolory linii na jednej płytce mogą się powtarzać. W zestawie są też płytki z trzema prostymi, których nie ma w Tantrixie.
KalikoTrax
Gra na kwadratowych płytkach z łukami w dwóch kolorach.

Trax

Więcej informacji na stronie www.traxgame.com